CY7C0851V-133BBC
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CY7C0851V-133BBC
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 2Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : -
Supplier Device Package : 172-FBGA (15x15)
Memory Type : Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Clock Frequency : 133 MHz
Voltage - Supply : 3.135V ~ 3.465V
Package / Case : 172-LBGA
Memory Organization : 64K x 36
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Technology : SRAM - Dual Port, Synchronous
Base Product Number : CY7C0851
Memory Format : SRAM
Description : IC SRAM 2MBIT PARALLEL 172FBGA
Contact Now
SRAM - Dual Port, Synchronous Memory IC 2Mbit Parallel 133 MHz 172-FBGA (15x15)